ENGELLİLER İÇİN FARKINDALIK ÇALIŞMALARI ARTIK OKULLARDA ÖĞRETİLMEYE BAŞLADI

ENGELLİLER İÇİN FARKINDALIK ÇALIŞMALARI ARTIK OKULLARDA ÖĞRETİLMEYE BAŞLADI
facebook google plus twitter

Alanya Belediyesi ile Park ve Yaşam Merkezi tarafından yürütülen “Toplumda Engelliler İçin Farkındalık” adlı proje 2018-2019 Akademik Yılı başında yeniden başlamıştır. İlk eğitim Fatma Alaettinoğlu İlköğretim Okulu'nda yapıldı.

HER YIL ÖĞRENCİLERE ENGELLİ BİLİNCİ AŞILANIYOR

Yeni okul yılıyla birlikte Alanya Belediyesi engellilik bilinçlendirme eğitimi seminerleri başladı. Genç yaşta toplumda engelli bilincini aşılamayı amaçlayan Alanya Belediyesi, her yıl binlerce öğrenciye engellilerin yaşadığı zorlukları açıklamak için bir seminer veriyor. Seminer sonrası öğrencilere konuyla ilgili kitaplar hediye edilir.

ÖĞRENCİLER FARKINDALIK YARATILARAK EĞİTİLİYOR

Fatma Alaettinoğlu öğrencilerine verilen eğitimlerde, engelli bireylerin tanımı, engelli gruplarına göre davranış grupları ve empati gibi konular açıklandı. Aynı zamanda, işitme engelliler dünyası ve temel işaret dili çalışmaları, mektuplar, sayılar, günlük diyalog konuları eğitime dahil edildi.

Konularını tiyatro oyunları ve slaytlarla pekiştiren bir psikolog olan Esra Yemez, çocukların sorularını yanıtladı.

YARDIM TRENİ

Aynı zamanda, öğrencilere paylaşımın mutluluğunu gösteren örnekler verildi.

Şehir merkezinde dolaşmaya devam eden Yardım Treni, bugün Fatma Alaettinoğlu İlköğretim Okulu'nda durdu. Öğrenciler kitaplar, kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar, ayakkabılar, kıyafetler ve trende paylaşabileceklerini toplayacaklar ve kırsaldaki arkadaşlarına ulaştırmak için Alanya Belediyesine teslim edecekler. Öğrenciler bu durum karşısında mutlu olduklarını söyledi.