İstanbul'un Kalbinde Bir Cennet: Yıldız Parkı

İstanbul'un Kalbinde Bir Cennet: Yıldız Parkı
facebook google plus twitter

İstanbul merkezinde, Yıldız Parkı tüm kaos İstanbul'da nefes almak isteyenler için, trafik, gürültü, sevinç; küçük Bir cennet ortasında bir vaha. Mitolojik hikayelerde, Yıldız Grove Pan İstanbul; Lale Devriinos eğlence merkezi, Çırağan Palaceçs arka bahçe, bir casino olarak Cumhuriyet Döneminde kullanılan flütünü çaldığı yer olarak bilinir. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından servis ediliyor.

Yıldız Parkı nerede?

Yıldız Parkı İstanbul'un en büyük korusu ve Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan Çırağan Sarayı karşısında yer almaktadır. Çırağan Caddesi üzerinde, Emniyet Müdürlüğü ve Mecidiye Cami arasında bir giriş ve üst giriş Barbaros Caddesi üst kısmında Palanga Caddesi üzerinde. Araba ile iki çıkış da erişim mümkün, ama sadece küçük park önünde araba park büfeler önünde araba ile gelmek tavsiyem.

Gelmek kolay yolu; Beşiktaş İskelesi'ne kısa bir yürüyüş ile Çırağan girişinde ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki Haritayı, içlerinde Yıldız Park yeri ve büfeler görebilirsiniz.

Yıldız Parkı Yapacak

Yıldız Park farklı ağaçlar ve mevsime özgü çiçekler her mevsim yeşil ve renkli. Eğer doğa gibi yürüyor ama İstanbul'dan alınamıyor, Yıldız Parkı. Şimdi, gerçekten zorlu arazi çünkü yürüyüş yapabilirsiniz.

Parkta son peyzaj, şelale, asma köprüler, araçsız yürüyüş yolları, ve gerçekten dünya standartlarında harika bir park oldu.

Malta ve Çadır Köşkü

Ayrıca Yıldız Park dışında ziyaret yerleri vardır. Malta Köşkü, Çadır Köşkü bunların en başında. Malta ve Çadır Büfeler çalışmasını şu anda Büyükşehir Belediyesi olarak bir restoran olarak hizmet veriyor. Ayrıca kiosklar tarihi bir değeri var yani orada sadece etrafı görmek için gidebilirsiniz.

Malta Köşkü Bahçesi ve ikinci kattan güzel bir Boğaz manzarasına sahip.

Çadır köşk önünde havuzda kuğular izleyebilirsiniz. Hem keyifli keyifli büfeler vardır.

Yıldız Şale Müzesi

Yıldız Şale Müzesi Milli Saraylar aittir. Müzenin girişi Yıldız Parkı içinde olmasına rağmen Yıldız Sarayı binaları arasında kabul edilmelidir. Giriş ücreti 2018 yılında 20 TL ve Müze Kart geçerli değil.

Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası

Çini ve Porselen Fabrikası, Yıldız Parkı Palanga Caddesi girişine yakın bölümde yer alan, Osmanlı döneminde ceramicism yükseltmek için inşa edilmiştir. Hala üretimde olan fabrika, müze olarak hizmet vermektedir ve Milli Saraylara bağlı. Giriş ücreti 20 TL olup, Müze Kart geçerli değil.

Yıldız Parkı kahvaltı

Malta ve Çadır Büfeler restoranlar olarak hizmet ediyorlardı daha önce bahsetmiştim. Konaklarda öğlene kadar açık büfe kahvaltı. Hafta boyunca yayıldı kahvaltı 32,5 TL, hafta sonu açık büfe kahvaltı 42,5 TL.

Ayrıca omlet ve krep gibi hafif bir kahvaltı ile yemek geçirebilirsiniz park, kırsal bir kahve dükkanı.

Benim önerim kendi piknik sepetini getir ve parkta piknik masaları birinde ormanda kahvaltı keyfi.

Eğer Beşiktaş gelirseniz, güçlü bir şekilde Park Yıldız ve hayatının en güzel günlerinden birini zevk zaman almanı tavsiye ediyorum.