Türk Çayı Cay

Türk Çayı Cay
facebook google plus twitter

Biraz geç Türk kültürüne girmiş olsa çay tarihinin en az 5000 yıldır sıcak bir içecek. Birçok yabancılar için, Türk kahvesi gelenekleri hakkında konuşurken akıllarına gelen ilk şey. Her zaman Türkiye ziyaretinden sonra sevdikleri Türk kahvesi getirirler. Ancak, çay, Türk Kültüründe büyük bir yere sahiptir. Çay servisi içme birçok yolu vardır ama temelde sabahtan akşama kadar sarhoş olmak. Kahvaltı-güzel bir akşam yemeği herkes bir şey sever sonra çayı masaya gelmeden önce Türkiye'de çay bardağı yaptı. Değil mi o kadar 19ncu yüzyıl Türk milletine kabul çaya onların günlük yaşamlarını ve sonunda yüzyılda bile başladı yetiştirmek. Türkiye'de başlangıçlar temelde sembolü, sonlar, dostluk ve misafirperverlik. Her türlü ilişki türüne; her şeyi, en sıradan karşılaşmalar en resmi olanlar için, Çay ile başlayın.

Türkiye'de çay Kültürü

Bu sıcak ve sakinleştirici içmek kafeler ve Türkiye'de evlere her türlü bulunabilir. Yalnızca çay servis edilen özel yerleri bile var. Bu yerler gibi ‘Kahve’ veya ‘Kahvehane’ kahve almıştır, ancak çoğunlukla kahve daha bulmak için daha ucuz ve daha kolay olduğu için, yaygın olarak hizmet veriyorlar. bu yerler neredeyse tüm mahallelerde, tatil yerleri Plajlar yanı sıra. Bu da Türk mutfağının önemli bir parçasıdır. Çay bir misafir geliyor ya da arkadaş ya da aile bir araya geldiğinde yapılır. Ayrıca, evlerine işe gelmek, böyle bir tesisatçı, bir çeşit temizleyici veya kurucu gibi insanlar için yapılır. Çay insanların kabul ve iyi işler gösterir. Eğer Türkiye'de birinin evinde ziyaret ederseniz ve çay teklif etti, bilgisayarlar niyetleri hakkında endişelenmeli.

- Türk çay Cay. ‘Cay’ aslen Çinli ama günlük hayatta Türk ise olarak kullanılır. Ayrıca İndie ve Japon içinde de kullanılabilir.

- Türk çayı özel çaydanlıklar yapılır. İki parçadan oluşur: üst, daha küçük ve daha düşük, daha büyük bir tane var. Süreci biraz kaynar su ile başlar. Sonra çaydanlığın üst kısmına ot koyarak ve biraz kaynar su ekleyerek devam ediyor. Ayrıca aşağıdaki bir su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Daha sonra su koyu kırmızı bir renk veren bitki işlemi anlamına gelen ‘demlenmek’ adlı işlemi için beklemeniz gerekir.

- Çay servisi çeşitli yollar vardır, ama Lale şeklindeki, açık camlar özel olarak Türk çay içmek için yapılmış. Ayrıca küçük tabak ve çay kaşığı eşleşen var.

- İşlem yapılır ve üst tencerede suyun rengi koyu kırmızıya döner sonra, çayını hizmet vermeye hazırdır. Cam biraz renkli su dökün ve üzerine kaynamış su ekleyin. Sizi daha fazla renkli su, daha yoğun çay olacak.

- Türk halkı genellikle birlikte şeker iki şeker ile çay servisi. Ederken, bazı Türk insanlar artık daha iyi bir çay tadı için şeker kullanmayın, bazı insanlar tadı çok güçlü Bul ve daha fazla şeker ekleyin.

- Çaylar kesinlikle Türkiye'de bir kültür gereklidir. Ayrıca, pek çok sağlık faydası vardır. Çay sindirim sürecinde yardımcı olur, çünkü yemeklerden sonra tüketilir. Ayrıca, kalp ve kan damarları için iyidir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Kızgın, gergin ya da endişeli, bu nedenle, Türk halkının iç.