Türk Şarapları

Türk Şarapları

Türkiye, yaygın olarak bilinen olmasa da, şarap üretimi için en uygun ülkelerden biridir. Türkiye'de toprak ve iklim koşulları, şarap üretimi için çok uygun, çünkü Anadolu'da şarabın tarihi binlerce yıl geriye gider. Bununla birlikte, Anadolu'da üretilen üzümlerin sadece %2'si bu sayı benzer koşullara sahip ülkelerde %95'e kadar giderken şarap üretimi için kullanılır. Son yıllarda, yeni şarap fabrikalarının açılması, ürün çeşitliliği, şarap ihracat ve iç piyasada talebin artış artış ile bu şekilde bir artış ve umutlu bir ilerleme olmuştur.

Türk Şarapları çeşitli

Türkiye'de, her bölgenin kendi koşulları vardır, üzüm çeşit bu nedenle. Bu farklı tatlar, renk ve kalitede şarapların geniş bir yelpazede üretmek için sağlar. Türkiye'nin farklı bölgelerin şarapları sunar.

Marmara Bölgesi

Tekirdağ ilinde en çok üretilen üzüm çeşitleri Papazkarasi her iki tablo ve şarap, yüksek asitlik, beyaz ve beyaz ve hafif olan düşük asit, siyah Cinsault ve Semillon olan Yapincak ile üzüm olan Gamay hizmet için kullanılan siyah, hafif bir üzüm olan (Papaskara). Özellikle üzüm üretimi Şarköy ve bu, birçok fabrika bu İlçelerde bulunan Murtefe çok yaygındır. Tatlı, kırmızı şarap üretimi için kullanılan Karasakiz) beyaz şarap ve Kuntra üretimi için kullanılan Çanakkale ve Mecidiye Vasilaki ile parlak. Mecidiye şarap üretim hızla bağları ve yeni fabrikaların kurulması kurumsallaşma nedeniyle son yıllarda artmıştır. Ayrıca, Merlot üretim Saroz çevresinde çok yaygındır. Avşa ve Marmara Adaları bu alanlarda özel üzüm Adakarasi.

Orta Anadolu ve Orta Karadeniz Bölgelerinde

Nevşehir ili Türkiye'deki şarap üretim tesisleri çoğunluğu vardır. Kuru şarap üretimi için kullanılan sulu ve beyaz bir üzüm olan en yaygın olarak üretilen üzüm Emir. Ayrıca, düşük asit oranına sahip ve son derece tatlı ve kırmızı şarap üretimi ve Sıradar üzüm için kullanılan Kayseri, XVI, Dimrit bu alanda üretilmektedir. Ankara'da çok sayıda şarap üretim tesisleri de var. Bunlardan biri Orta Anadolu'nun en kaliteli kırmızı şarap üzüm olarak bilinen Ülkemiz, XVI. Çok tatlı ve beyaz üzüm bir tane daha düşük asit olan Hasandede,,. Şarap otantik bir tür Tokat üretilen Narince üzümünden yapılır. Narince üzüm ahşap varil zengin ve dengeli tadı ile parlar olan beyaz şarap izin vermekten yaşlı.

Ege Bölgesi

Akdeniz Bölgesi meyve şaraplarıyla ünlü Şirince bölgesi için yaygın olarak popüler. Şirince meyve şarapları meyve her türlü yapılabilir. Ege Bölgesi İzmir ili çok dünya çapında popüler olan üzüm diğer türleri vardır. En popüler biri dünya çapında kolayca cins olabilir siyah bir üzüm olan Cabarnet Sauvignon. Ayrıca, özellikle Güney Fransa ve İspanya'da yetiştirilen olan Geçmişten İzmir'de mevcut. İzmir'de üretilen diğer üzüm çeşitleri kırmızı koyu ve beyaz ve meyveli ve Foça Karasının olan yoğun tat, Bornova bir Misket olan düşük asit ve alkol, Siraz olan Alicante Bouchet vardır. Rose şarap üretimi ile parlar olan Ege bölgesinde bir il Denizli. Cal, XVI ve Sultaniye üzüm şarap üretimi için burada tercih edilmektedir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri

Elazığ ve Malatya illerinde, Anadolu'nun en değerli kırmızı üzüm olan Öküzgözü üretilir. Yoğun lezzet ve hafif ruby renk ile parlar. Diyarbakır ili ekşi bir tadı olan Boğazkere üzüm üretir. Türkiye'nin en çok tercih edilen şarap çeşitleri Öküzgözü ve Boğazkere karıştırılarak elde edilir. Midyat ve Mardin yaygın olarak binlerce yıllık şarap geleneklerini olarak bilinen Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde, iki il vardır. Yerli ırk veya üzüm, Mazruna ve Kerkus bu şaraplar için kullanılır ve bölgede yaşayan Süryani nüfus tarafından yapılır.

Adınız Soyadınız *

Please enter your name.

E-posta

Please enter your mail.

Telefon *

Please enter your phone.

Skype